Lehet, hogy nem megfelelő védelmet nyújt a lakásbiztosításunk?
|
Olvasási idő: kb. 3 perc
- Miért érdemes időnként átnézni a lakásbiztosításunkat?
- Milyen esetekben érdemes aktualizálni a szerződésünket?
- Mire érdemes odafigyelni a lakásbiztosítások esetében?
Lakásunk, otthonunk és a benne tárolt értéktárgyak az évek alatt változnak. Viszont a lakásbiztosításunk automatikusan nem követi le ezeket a változásokat. Miért lehet ez probléma? Mert egy nem aktualizált lakásbiztosítás nem nyújt számunkra megfelelő védelmet, így egy esetleges káresemény során nem biztos, hogy a biztosító teljes mértékben megtéríti a kárunkat.
Miért érdemes időnként átnézni a lakásbiztosításunkat?
Annak érdekében, hogy a lakásbiztosításunk valódi fedezettel szolgáljon egy káresemény bekövetkezésekor, és a biztosítási összeg fedezze a károk helyreállításának költségét (legyen szó az ingatlanunkról vagy ingósunkról), időről időre érdemes aktualizálni a biztosításunkat. Így elkerülhetjük az alulbiztosítottságot is.
Egy ingatlanunkat érintő értéknövelő beruházást követően fontos, hogy aktualizáljuk a biztosításunkban szereplő ingatlan és a hozzá kapcsolódó vagyontárgyak biztosítási értékét. Pár évente pedig érdemes áttekintenünk a szerződésünk egyes elemeit, hogy azok olyan szolgáltatásokat tartalmazzanak, amelyre az adott élethelyzetünkben valóban szükségünk van. Például: ha a megkötés óta már egy kisállattal is megosztjuk az otthonunkat, érdemes lehet bele venni a szerződésbe egy kisállatokra vonatkozó kiegészítő fedezetet is.
Milyen esetekben érdemes aktualizálni a szerződésünket?
- Amennyiben az elmúlt 1 évben történt olyan- az ingatlant érintő- változás, amelynek hatására az ingatlan értéke is növekedhetett, az a biztosításra is hatással lehet. Ilyen változás lehet egy lakásfelújítás/bővítés, egy nagyobb értékű berendezési tárgy vagy egy értékesebb elektronikai eszköz vásárlása.
- Egy felülvizsgálat jó alkalom lehet arra is, hogy megnézzük milyen kiegészítő biztosításokat (balesetbiztosítás, kisállatbiztosítás, elveszett okmányok pótlása) tartalmaz a szerződésünk, és azt az igényeinkre szabjuk.
- Érdemes ilyenkor azt is végig gondolni, hogy mennyire voltunk elégedettek a jelenlegi biztosító szolgáltatásaival, kárrendezésével.
Mire érdemes odafigyelni a lakásbiztosítások esetében?
Annak érdekében, hogy olyan biztosítást kössünk, ami valóban segítséget jelent baj esetén, fontos, hogy jól átgondoljuk, hogy milyen típusú védelemre is van szükségünk.
- Érdemes alaposan átnézni az aktuális biztosításunk fedezeteit, feltételeit.
- A biztosítási piac is folyamatosan változik, a szerződéskötés óta új fedezetek, szolgáltatások is vannak már a piacon.
- Számba kell venni a kötés vagy a legutolsó felülvizsgálat óta történt változásokat. Ilyen lehet például egy felújítás, nyílászárócsere, festés-mázolás, vagy egy új, nagyobb értékű berendezési tárgy, elektronikai eszköz vásárlása, légkondicionáló vagy napelem rendszer beszerelése.
- A kiválasztásnál fontos szempont lehet a kárbejelentés módja és menete. Lehetőség van-e például online kárbejelentésre és kárfelmérésre, illetve ez nyomon követhető-e a biztosító honlapján.
- A megfelelő biztosítás kiválasztásához érdemes szakértő bevonásával több biztosító ajánlatát is összehasonlítani.
- Az árak összehasonlításánál pedig fontos, hogy megnézzük, hogy milyen fedezeteket, illetve szolgáltatásokat tartalmaz az ajánlat. Nem biztos, hogy a legolcsóbb lesz számunkra a legjobb választás.
- Ha pedig kiválasztottuk az új konstrukciót, az új szerződés megkötése előtt írásban fel kell mondani a meglévő biztosítást. A felmondásnak - márciusi váltás esetén - legkésőbb március 31-ig, évfordulós váltás esetén legkésőbb a biztosítási évfordulót megelőző 30. napig be kell érkeznie a biztosítóhoz.