Várható volt, hogy emelkedni fognak a kötelező biztosítások díjai
|
A biztosítók a közelmúltban kihirdették kötelező gépjármű-felelősségbiztosításaik 2020. január 1-től alkalmazandó díjait. Az egyes társaságok tarifáinak összehasonlítása izgalmas lehet minden, december 31-i évfordulós biztosítással rendelkező ügyfél számára. A díjak átlagosan 15 %-os emelkedése nem okozott meglepetést, bár azok európai viszonylatban még így is a legolcsóbbak között vannak.
Hazánkban még mindig több mint 1 millió gépjármű (ebből közel 700 ezer személygépkocsi) kötelező biztosítása kezdődik január 1-jei kockázatviseléssel, ugyanis a 2010. január 1-je előtt vásárolt gépjárművekre vonatkozó, vagy ezen időpont előtt kötött kgfb szerződések jelentős részének évfordulója december 31-ére esik. Ahhoz, hogy az érintett ügyfelek a számukra legkedvezőbb feltételekkel újraköthessék meglévő szerződésüket, fel kell mondaniuk a jelenleg érvényben lévőt. Piaci várakozások szerint a díjak változása miatt közel 100 ezer szerződést fognak felmondani és újrakötni más biztosítónál - írja az OVB Magyarország pénzügyi tanácsadó cég.
Magyarországon ma hozzávetőlegesen 5,3 millió gépjármű van forgalomban, amelynek közel 70%-a személygépkocsi, ezután következnek csak a teherautók és a motorok. Hazánkban - a mai formájában - a ’90-es évektől érvényben lévő szabályozás szerint minden, hatósági engedéllyel közúti forgalomban részt vevő gépjárműre és hatósági engedélyre és jelzésre nem kötelezett segédmotoros kerékpárra kötelező megkötni a gépjármű felelősségbiztosítást. Az éves díj tavaly átlagosan 33 000 forint volt, ám vannak, akik ezt időről időre elmulasztják befizetni, ami a biztosítási fedezet hiányát eredményezheti. Ilyen esetben az okozott kárért – a törvényben meghatározott feltételek szerint - a kártalanítási számla áll helyt, a díjfizetést elmulasztó ügyfél pedig – a biztosítási díjaknál magasabb összegű - fedezetlenségi díj megfizetésére köteles.
A biztosítók eredményei nem csak a díjakon múlnak…
A biztosítók a biztosítási díjakat a kockázatok mérlegelésével és számszerűsítésével határozzák meg. Az OVB Vermögensberatung Kft. véleménye szerint éppen ezért nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy milyen tényezők befolyásolják az egyes biztosítási termékek, így a gépjármű-felelősségbiztosítások díjait is.
A 2018-ban bejelentett károk száma kicsivel a tavaly előtti alatt volt ugyan (160 ezerről 158 ezerre csökkent), de a kifizetett biztosítási összegek, és az átlagos térítési összegek is látványosan emelkedtek. A biztosítók tavaly már több mint 107 milliárd forintot fordítottak kárkifizetésre, személygépjárművek esetében az átlagkár összege meghaladta az 500 ezer forintot. Összességében egy év alatt valamivel több, mint 20%-kot emelkedett az átlagos kárérték.
Az elmúlt években a gépjárművek javításának költségei is emelkedtek, amit elsősorban a munkaerőköltségek és alkatrészárak növekedése hajtott. A díjak emelkedésére tekintettel az évforduló közeledtével mindenképpen érdemes számolnunk és összehasonlítanunk a jelenlegi díjunkat a következő biztosítási időszakra vonatkozóan elérhető díjakkal, amiben segítséget nyújthatnak az egyszerűen kezelhető, interneten elérhető kalkulátorok – mondta el Póth Viktor, az OVB Magyarország üzletfejlesztési igazgatója.