Az első közös lakás: amit tudni érdemes
|
Olvasási idő: kb. 5 perc
- Sok pár álma, hogy közös otthonuk legyen. Összeköltözés esetén nemcsak a lakást osztjátok meg, hanem a költségeket és kiadásokat is.
- Egy új otthonba költözés könnyedén drágává is válhat. A jó tervezés éppen ezért fontos ahhoz, hogy a költségeket alacsonyan tarthassátok.
- Egy közös számla segít a közös költségek nyomon követésében. Ráadásul a biztosítások is fizethetők azon keresztül.
A párok számára talán az egyik első nagy kaland - az összeköltözés. Hogyan rendezzük be az közös otthonunkat, hogyan osztjuk fel egymás között háztartási feladatokat, mi legyen a pénzügyekkel, hogyan szervezzük meg közösen a mindennapokat. Mindent alaposan meg kell fontolni meg kell beszélni és tisztázni kell. Összegyűjtöttüml néhány tippet és szempontokat, amiket érdemes megfontolni.
Az első közös otthon sok mindent megváltoztathat egy kapcsolatban. Véget ér az állandó ingázás a lakások között, és teljesen más oldalról ismerik meg egymást a párok.
A tényleges összeköltözés előtt azonban sok mindent el kell intézni. A lakáskeresés könnyen eltarthat hónapokig is és sok idegeskedéssel járhat. Az új otthon kiválasztásához gondoljátok át alaposan a partnereddel, hogy mi az, ami mindkettőtöknek fontos egy lakásban. Mindenképpen szükségetek van fürdőkádra vagy erkélyre? Vagy az elhelyezkedés a legfontosabb számotokra?
Az összeköltözés előnyei és hátrányai
Mielőtt azonban összeköltözöl a partnereddel, érdemes ismerni az előnyöket és a hátrányokat. Ahogy az is fontos, hogy a megfelelő okokból akarjatok összeköltözni. Nem szabad, hogy pusztán az anyagiak legyenek az elsők.
Ellenérvek
Az előnyök mellett vannak olyan okok is, amelyek az összeköltözés ellen szólnak. A nyílt kommunikáció és a tolerancia fontos ahhoz, hogy a nehézségek hosszú távon elháruljanak.
- Kevesebb személyes tér: az együttélés előtt megvolt a saját életteretek, most viszont már nemcsak az otthonotokon, hanem a mindennapjaitokon is osztoztok. A kis magányos elvonulások azonban segíthetnek.
- Felmerülő konfliktusok: a viták természetesen normálisak, de az eltérő igények vagy rutinok miatt konfliktusok alakulhatnak ki. Különböző a takarítási rutinotok vagy más a véleményetek a ruhák rendezéséről? Az erős különbségek könnyen vitákhoz vezethetnek.
- A napi rutin: az azonos napi rutinok nem mind szórakoztatóak. Idővel a napi rutin próbára teheti a kapcsolatot.
Mindenképpen érdemes előzetesen tisztázni és megbeszélni a saját elképzeléseiteket és kívánságaitokat az együttéléssel kapcsolatban. Ez segít elkerülni a későbbi bosszantó vitákat, és így pontosabban fogjátok tudni, hogy mit vártok el egymástól.
A költözés: a költségek csökkentése
Akár egy másik utcába, akár egy teljesen más városba költöztök, a költözés gyorsan stresszessé és költségessé válhat. Sok mindent kell megszervezni és előkészíteni a nagy nap előtt. De ha előre terveztek, csökkenthetők a költségek.
Az egyik legnagyobb költség a költözés tényleges költsége. Költöztető céget fogadtok fel, vagy csak egy költöztetőautóra és néhány segítő kézre van szükségetek? Talán egy ismerősödnek még furgonja vagy utánfutója is van. Ezzel még több pénzt spórolhattok meg.
1. Beszéljetek a pénzről
Mindenképpen az egyik legfontosabb pont:a kommunikáció. A nyílt kommunikáció sok mindenben fontos, ebben a szituációban különösen. A pénz témájábannyíltan kell tudnod beszélni a partnereddel, hogy tisztázni tudd a fontos kérdéseket. A lakbért fele-fele arányban osztják el, vagy az egyik fél lényegesen többet keres és ő vállal nagyobb részt? Mindegyik út járható, de fontos, hogy tudjatok róla beszélni. A teljes bizalom és az őszinte kommunikáció ilyankor a kulcs.
2. A költségvetés sikeres megtervezése
Amikor két háztartásból egy lesz, sok mindent kell megszervezni. A közös állandó költségeket, mint például az áram, a gáz vagy a bérleti díj, megoszthatjátok egymás között. A közös számla jó módszer a közös költségek kezelésére. A közös számlával mindkét fél rendelkezhet a pénz felett, és használhatja azt kifizetésekre vagy átutalásokra.