Hogyan spórolhatunk a rezsin?
|
Olvasási idő: kb. 4 perc
- Az energiaárak jelentősen emelkednek Európában. Az áramfogyasztás viszont takarékossággal csökkenthető, így pénzt takaríthatunk meg és a környezetet is védjük.
- A háztartások legnagyobb áramfalói a nagy háztartási gépek. Az energiatakarékos készülékek használata hosszú távon gyakran kifizetődő.
- Néhány egyszerű megoldásnak köszönhetően nem kell letekerni a fűtést és mégis csökkenthető az áramfogyasztás.
A napjainkban tapasztalható energiaválság és az Európá-szerte növekvő infláció miatt az árak - különösen az energiaárak - jelentősen emelkednek. A téli hónapokra felkészülve néhány alapvető dolgot otthon is elvégezhetünk. Ezekkel csökkenthetjük a fűtés költségeit és az energiát is megtakaríthatunk.
Magasabb rezsi Európában
Az emelkedő energiaárak és a magas európai inflációs ráta egyre inkább megterheli a pénztárcánkat. Ezért is érdemes átgondolni, hogyan csökkenthető az energiafogyasztás. Persze anélkül, hogy otthon fagyoskodnánk a téli hónapokban.
A KSH adatai szerint a háztartási energia összességében 62,1 százalékkal drágult szeptemberben a tavalyihoz képest, ennek pedig fontos szerepe volt abban, hogy az infláció 20,1 százalékra nőtt. Ezen belül a vezetékes gáz ára 121 százalékkal, az elektromos energiáé pedig 28,9 százalékkal emelkedett egy év alatt.
Az energiaárak miatt nem az a kérdés, hogy lehet-e, hanem az, hogyan takarítsunk meg pénzt és energiát az otthonainkban. Ezt persze könnyebb mondani, mint megvalósítani. Ezért érdemes átgondolni, mik a legnagyobb áramfalók otthon. Például amikor elindítottuk a mosógépet, a fürdőszobában kapcsoljuk le a villanyt, vagy ha home office-ban dolgozunk, ne hagyjuk égve a lakásban az összes izzót.
A legnagyobb áramfalók: ezek fogyasztják a legtöbb áramot
A készülékek energiafogyasztását a legegyszerűbben a villanyóra segítségével mérhetjük. A szórakoztató elektronikai eszközöket, például a televíziókat és a számítógépeket szinte naponta használjuk, és ennek megfelelően nagy mennyiségű áramot is fogyasztunk. Az energiahatékony elektromoskészülékek vásárlása hosszú távon - a magasabb vételár ellenére - megéri, mert viszont az éves áramfogyasztás alacsonyabb lehet.
A nagygépek, mint például a hűtőszekrények, mosógépek tipikus áramfalók. Ha az ilyen eszközeink már több mint 10-15 évesek, érdemes lehet újat vásárolni belőlük. Hosszú távon megéri mélyebben a zsebbe nyúlni.
Egyszerű és elegendő fűtés
Egyszerűen lehet a fűtés-hatékonyságot is optimalizálni. Csökkenthetjük a költségeket, energiát takaríthatunk meg, és egyúttal melegen is tarthatjuk a lakásunkat:
- Rendszeresen tartsuk karban a fűtőberendezést.
- Ablakok és ajtók szigetelése: Szökik a meleg? Bejön a hideg? Cseréljük ki a régi szigeteléseket.
- A megfelelő szobahőmérséklet: A lakótérben kellemes lehet akár a 21 fok is. Szakemberek szerint az éjszakai alvás 18-19 fokban sokkal pihentetőbb lehet, mint egy túlfűtött szobában.
6 praktikus tipp, hogyan spóroljunk az árammal
Az új energiatakarékos készülékek vásárlásán kívül a meglévő készülékeivel is elérhető az áram megtakarítás - a háztartásban vagy akár home officeban egyaránt.
1. Megtakarítás a fürdőszobában
A zuhanyzás egészségesebb és takarékosabb lehet, mint a fürdés, ráadásul energiát is megtakaríthatunk. Ellenőrizzük azt is, hogy a vízmelegítő nincs-e túl magas hőfokra állítva. A 40 Celsius-fokot elegendőnek tartják a normál napi használathoz - a hőmérsékletet a zuhanyzóban tesztelhetjük.
2. A mosógép helyes használata
Elég, ha a ruhákat 30-40 fokon mossuk. Használhatjuk az öko programot is, ha a mosógép rendelkezik ilyen funkcióval. Ez általában hosszabb ideig tart, de összességében kevesebb áram és víz szükséges hozzá.
3. Az ideális hűtőszekrény
A hűtőszekrényben lévő ételeknek elegendő a 7 Celsius-fokos hőmérséklet, a fagyasztóban pedig a mínusz 18 Celsius-fok az optimális hőfok. A fagyasztórészt rendszeresen olvasszuk le, ha jegesedk.
4. Gazdaságos konyha
Olyan egyszerű és mégis nagyon hatékony: főzés közben mindig használjunk fedőt. Időt és pénzt spórolhatunk meg. A vizet egyszerűen a vízforralóban is felmelegíthetjük a fazék helyett. Ez sokkal gyorsabb és kevesebb áram fogy el.
5. Home officeban
Ha tehetjük, használjunk inkább laptopot, mint asztali számítógépet, húzzuk ki a töltőket a konnektorból, ha már nincs rájuk szükség - ezek gyakran titkos áramfogyasztók. A számítógépet kapcsoljuk energiatakarékos vagy hibernált üzemmódba, amikor elhagyjuk az otthoni ”munkaállomásunkat”.
6. Kerüljük a készenléti üzemmódot
Készenléti üzemmódban az elektromos készülékek nincsenek teljesen leválasztva a hálózatról, ami azt jelenti, hogy kikapcsolt állapotban is áramot fogyasztanak. Egy elosztóval azonban a tévét vagy a Wi-Fi routert éjszakára teljesen ki is kapcsolhatjuk, ezáltal csökkenthető az energiaköltség.