Infláció: hogyan védheted meg a pénzed?
|
Olvasási idő: kb. 4 perc
- Az euróövezetben az inflációs ráta 2022 októberében 10,6 százalékra emelkedett, ami az euróövezet fennállása óta az eddigi legmagasabb szint.
- Az infláció az áruk árszínvonalának emelkedése. A pénz idővel veszít értékéből, mert a vásárlóereje csökken.
- A kínálat hiánya és a megnövekedett kereslet elősegíti az inflációt. Ehhez különösen az energiaválság és a globális ellátási hiányok járultak hozzá.
- Ahhoz, hogy a jövőben megvédd magad az inflációtól, megtakarításaidat hosszú távra kell ”berendezned”.
Az élelmiszerek és az egyéb termékek árai az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedtek. Sok háztartás számára egyre nehezebb a havi kiadások fedezése és a magas árak kifizetése. De hogyan is alakultak a jelenlegi árak, és hogyan védheted meg a pénzed a vásárlóerő csökkenésétől?
2022 októberben Magyarországon az inflációs ráta a vártnál mérsékeltebb volt. Ez bár némileg csökkent, még mindig magas szinten van. A mindennapi életben leginkább a fogyasztók érzik meg ennek hatását.
Mit jelent az infláció?
Az infláció az áruk és szolgáltatások általánosan emelkedő árszínvonalát jelenti. A pénz idővel veszít értékéből - leértékelődik és csökken a vásárlóereje. Tehát ugyanazért a pénzért idővel kevesebbet lehet vásárolni.
Így nő az infláció
Ennek számos oka van, de a mostani esetben különösen két tényező játszik döntő szerepet: a kínálat hiánya és a megnövekedett kereslet. A hiánycikkek vagy alapanyagok iránti kereslet erőteljes növekedése áremelkedéshez vezet. Az energiaválság és a globális ellátási problémák tehát szűkítik az olyan fontos nyersanyagok kínálatát, mint az olaj vagy a gabona. Ugyanakkor az ár emelkedik, mert ezekre az árukra különösen nagy a kereslet. Az általános árszint tehát emelkedik.
Hogyan csökkenti az infláció a vásárlóerőt
Az emelkedő árszínvonal mind a magánszemélyek, mind a vállalatok számára következményekkel jár. Mindkettő kevesebbet fektet be, vagy csökkenti saját kiadásait - ennek oka a csökkenő vásárlóerő.
Egy decemberi előrejelzés szerint a nemzetgazdasági bruttó átlagbér idén 10% körül nőhet, miközben a versenyszférában 12-13%-os béremelkedést várnak. Az MNB szerint az infláció 15 és 19,5% között alakulhat. Vagyis a bérek vásárlóereje még akkor is vissza fog esni, ha a leginkább optimista (15%) inflációs előrejelzéssel számolunk.
Az árak alakulása Európában
Az Eurostat adatai szerint az euróövezetben az infláció mértéke 2022 októberében 10,6 százalék volt. Egy évvel korábban pedig még csak 3,4 százalék. Különösen az energiaárak emelkedtek csaknem 40 százalékkal, ezt követte az élelmiszer, amelynek inflációja csaknem 12 százalékos volt. Az árstabilitás alakulása egyébként különösen fontos az Európai Központi Bank (EKB) számára. Legfontosabb feladata ugyanis, hogy stabil árakat és következetes inflációt biztosítson az euróövezetben. Optimális esetben az infláció mértéke középtávon két százalék körül kellene, hogy legyen. E cél eléréséhez pedig az EKB-nak különböző eszközei vannak - többek között a kamatpolitika. Az EKB az irányadó kamatláb segítségével szabályozhatja az európai pénzkínálatot, és az infláció csökkentése érdekében növelheti az irányadó kamatlábat.
Hogyan „védekezz” az infláció ellen
Az EKB intézkedései fontos lépésnek számítanak a jelenlegi infláció csökkentésében. De mindig számolnod kell egy bizonyos inflációs rátával, amely idővel leértékeli a pénzedet. Még egy állandó két százalékos infláció is hatással van a jövőbeli vásárlóerődre. A kérdés most az, hogyan védheted meg a pénzedet a jövőbeni magas inflációtól, és hogyan őrizheted meg a vásárlóerődet.
- Csökkentsd a „saját inflációd” mértékét: Az infláció mértéke különböző árukból tevődik össze, amelyek közül nem mindegyiknél azonos az áremelkedés. A saját inflációd mértékét úgy csökkentheted, ha tudatosan csökkented a nagy áremelkedéssel járó árukra fordított kiadásaidat - ha ez lehetséges. De természetesen tudnod kell, hogy mik a havi kiadásaid. Egy költségvetési kis füzet segíthet ezt átnézni.